Dni skupienia

Czym są Dni Skupienia

Podczas skupienia zaproponujemy wprowadzenia do modlitwy w dynamice lectio divina, czas pustyni (pełne milczenie) i możliwość skorzystania z sakramentu pojednania lub kierownictwa duchowego.

Skupienia proponujemy osobom, które potrzebują czasu pustyni, zatrzymania się w biegu codziennych zaangażowań, odkrycia na nowo oblicza Chrystusa w Słowie Bożym. Mogą one być też formą przygotowania do dłuższych ośmiodniowych rekolekcji lectio divina.

Tematy Dni Skupienia

24-26 listopada 2023
Apostoł i jego niesforni Koryntianie (1-2 Kor). 
Sesja biblijna.

Prowadzi: Danuta Piekarz

Uważna lektura dwóch Listów św. Pawła do Koryntian okazuje się bardzo pouczająca nie tylko dlatego, że dostarcza nam dużo duchowego pokarmu i informacji o pierwotnym Kościele, ale też uświadamia nam, że pierwsi chrześcijanie wcale niekoniecznie byli lepsi od nas, mieli wiele wad i problemów, z którymi zmagał się św. Paweł jako ich duchowy ojciec, założyciel tej wspólnoty. Te listy pisane prawie 2000 lat temu wciąż tętnią życiem, są świadectwem pasjonującego dialogu pomiędzy zatroskanym Apostołem a jego duchowymi dziećmi.

Sesja rozpocznie się w piątek 24 listopada br. o godz.16.00, zakończy się w niedzielę 26 listopada ok. godz. 12.30.

10-12 marca 2024
Skupienie lectio divina dla przełożonych zakonnych

Prowadzi: ks. Tadeusz Dobrowolski SDS i ekipa CFD

„Skierowałeś swe słowa do serca twojej służebnicy” (Rt 2,13)
 
Jedna z najkrótszych ksiąg Starego Testamentu, księga Rut, zawiera intrygującą historię ludzkich relacji, życiowych tragedii i poszukiwań. Na tle rozgrywających się wydarzeń ujawniają się szczególne cechy bohaterów biblijnej opowieści: wierność, poświęcenie, ofiarność i niegasnąca nadzieja.
Historia księgi Rut może pomóc spotkać się z dzisiejszymi doświadczeniami zniechęcenia, zgorzknienia i pytań o przyszłość, które nie są obce życiu konsekrowanemu i całej wspólnocie Kościoła.
 

Sesja rozpocznie się w niedzielę 10 marca 2024 r. o godz.16.00, zakończy się we wtorek 12 marca ok. godz. 12.30.

30 maja – 2 czerwca 2024
Zakamarki beskidzkie. Skupienie połączone z wędrowaniem po Beskidach

Prowadzi: ks. Piotr Ślęczka SDS

Spotkanie będzie miało charakter aktywnego wypoczynku połączonego z modlitwą Słowem Bożym. Zaproponujemy dwa całodzienne wyjścia w Beskidy Zachodnie z powrotem na nocleg do Trzebini. Wycieczki będą okazją do poznania przyrody i krajobrazu, jak również walorów etnograficznych Beskidów.

Każdego dnia przewidziana jest Eucharystia (prawdopodobnie w górach) i czas na osobistą modlitwę Słowem Bożym (z pomocą przygotowanego tekstu wprowadzenia do modlitwy).

Konieczne wyposażenie: buty górskie (usztywniające kostkę), plecak, kurtka przeciwdeszczowa. Czas wędrówki na jeden dzień – 5-6 godzin.

Rozpoczęcie spotkania 30 maja kolacją o godzinie 18.00, zakończenie 2 czerwca obiadem o godzinie 12.00.

Odpowiedzialnym za spotkanie jest ks. Piotr Ślęczka SDS (przewodnik beskidzki).

Uczestnictwo

Do udziału zapraszamy wierzące osoby pełnoletnie, które w klimacie ciszy i modlitwy chcą się zatrzymać w biegu życia, wyciszyć, aby móc usłyszeć Słowo Pana Boga, przyjąć je i zgodnie z nim podejmować życiowe wybory.

Formularz zgłoszenia w zakładce poniżej.

Prosimy o przemyślane zgłoszenia i odwoływanie swojej ewentualnej nieobecności.