Warsztaty przeznaczone dla kobiet
7-9 lutego 2025 – Warsztat: Ciało – bezwartościowe czy drogocenne?
Choć żaden system religijny nie dowartościował wymiaru cielesnego człowieka tak jak dokonało tego chrześcijaństwo – to jako wierzący mamy często problem z kwestią ciała i cielesności. Z obawy przed jego kultem (tak bardzo powszechnym w dzisiejszym świecie) – idziemy czasem w drugą skrajność: umniejszania jego wartości i znaczenia w naszym życiu oraz relacji z Stwórcą. Ciało człowieka jest światynią Ducha Świętego (1Kor 6, 19). Jednak – będąc zranieni przez grzech doświadczamy również buntów ciała i przez nie wyrażamy złe skłonności naszych serc (por. Gaudium et Spes, I, 14). Dlatego, w oparciu o Słowo Boże i nauczanie Kościoła, potrzebujemy nauczyć się jak w realistyczny sposób przeżywać ten wymiar naszej egzystencji. Potrzebujemy uczyć się rozumieć najgłębszy sens i znaczenie jakie Stwórca wpisał w nasze ciała.
W czasie warsztatów – poprzez nauczania i pracę z ciałem – będziemy dotykać tej rzeczywistości. Będziemy również otwierać się na jeszcze głębsze przeżywanie daru kobiecości (niezależnie od stanu i powołania), by pełniej przyjmować ten dar.
26-28 września 2025 – Warsztat: Moje ciało w trudnych emocjach
Nasze emocje wyrażają się w ciele. Pojawiają się w nim sposób niezależny od naszej woli. Ciało mówi prawdę o tym jakie emocje przeżywamy – nawet, jeśli próbujemy przekonać samych siebie, że tak nie jest. Szczególnie trudne jest przeżywanie emocji takich jak gniew, lęk, smutek, frustracja – i radzenie sobie z nimi, kiedy „zalewają” nasze ciało. Jednak emocje – również te trudne są darem Boga i pełnią ważne funkcje w naszym życiu. W czasie warsztatów będziemy m.in. uczyć się:
– jak nawiązywać kontakt z ciałem i słuchać, co ono mówi o mnie,
– jak rozpoznawać emocje wyrażane w ciele,
– jak twórczo przeżywać w ciele trudne emocje, by nie krzywdzić siebie i innych, lecz wzrastać w dojrzałości.
7-9 lutego 2025 – Ciało – bezwartościowe czy drogocenne?
26-28 września 2025 – Moje ciało w trudnych emocjach
Dr Alicja Libura
Doktor nauk społecznych, nauczyciel tańca współczesnego, pedagog, logoterapeuta. Od ponad 25-ciu lat prowadzi autorskie warsztaty dotyczące znaczenia ciała w relacjach z ludźmi oraz w modlitwie (w tym modlitwie tańcem). Jej fascynacja teologią ciała Jana Pawła II i personalistyczną refleksją nad człowiekiem znalazła odzwierciedlenie w pracy doktorskiej, w której zaproponowała autorską metodę „Terapii Tańcem i Ruchem”, opartą o chrześcijańską antropologię.
Warsztaty przeznaczone są dla kobiet