Warsztaty Szkoła Emocji
Cykl czterech warsztatów przygotowany dla osób dorosłych, zarówno świeckich jak i konsekrowanych, które chcą w oparciu o antropologię chrześcijańską i biblijną wizję człowieka poznać swój świat uczuciowy i nauczyć się doceniać poszczególne emocje, niezależnie od tego, czy one są miłe czy trudne. Będzie to również okazja do pracy nad poszczególnymi emocjami w taki sposób, by zniwelować ich szkodliwy, nadmiarowy czy wręcz paraliżujący wpływ na dojrzałe podejmowanie decyzji i budowanie relacji.
Pierwszy warsztat: Emocje – dar i zadanie.
Jak sobie radzić z własną afektywnością? Wejście na drogę korzystnego zarządzania własną sferą emocjonalną rozpocznie się od warsztatu poświęconego rozumieniu afektywności w życiu człowieka i jej miejscu wśród różnych ważnych sfer życia.
Emocje i uczucia są dane nam w naturze jako niezbędne do budowania relacji z Bogiem, światem i człowiekiem. Nie są czymś przeciwnym duchowi, nie należy ich lekceważyć ani przed nimi uciekać. To one są zwiastunami ważnych rzeczy, sygnałami wartości, ale też ostrzeżeniami przed złem. Są świetnymi informacjami o tym, co się właśnie dzieje, posyłają nam bodźce, by przemyśleć swoją sytuację i podjąć odpowiednie decyzje. Emocje muszą być jednak odpowiednio traktowane, wychowywane, by mogły nam służyć, a nie nami zarządzać.
Afekt wymykający się spod kontroli rozumu i woli potrafi naruszyć nasze podstawowe wartości, narazić nas i ludzi wokół nas na trudne do naprawienia konsekwencje. Z drugiej strony są ludzie, którzy żyją w zamrożeniu niektórych uczuć, nie mając z nimi kontaktu, przez co trudno im zrozumieć wiele ważnych wątków swojego życia. Można nigdy się nie złościć, nie przeżywać osamotnienia, albo się nie bać, choć natura kiedyś się o te przeżycia upomni.
Propozycja chrześcijańskiej instrukcji obsługi emocji pozwoli przekonać się, jak przydatne dla rozwoju psychicznego i duchowego, dla rozwoju miłości i służby jest odpowiednie podejście do sfery uczuciowej.
Drugi warsztat: Złość konstruktywna czy niszcząca. Jak zarządzać najsilniejszą emocją.
Trzeci warsztat: Nieśmiałość, lęk, panika. Jak radzić sobie z tym co hamuje nasz rozwój?
Czwarty warsztat: Smutek, strata, żałoba – jako droga od zatrzymania, do odkrywania sensu.
7-9 lutego 2025 – Emocje – dar i zadanie
26-28 września 2025 – Złość konstruktywna czy niszcząca. Jak zarządzać najsilniejszą emocją?
2026 – Nieśmiałość, lęk, panika. Jak radzić sobie z tym co hamuje nasz rozwój?
2026 – Smutek, strata, żałoba – jako droga od zatrzymania, do odkrywania sensu.
Agata Rusak
psycholog, psychoterapeuta, prowadzi warsztaty w CFD Trzebina w ramach Szkoły Formatorek Zakonnych, Roku Odnowy Duchowej i warsztaty z psychologii komunikacji.
Magdalena Kudełka-Lwowska
pedagog, trener warsztatów umiejętności psychospołecznych, teolog, nauczycielka akademicka, (prowadzi warsztaty i konferencje z obszaru psychoedukacji i chrześcijańskiej formacji dla dorosłych)
7-9 lutego 2025 – Emocje – dar i zadanie
26-28 września 2025 – Złość konstruktywna czy niszcząca. Jak zarządzać najsilniejszą emocją?