Przypominamy, że kryterium przyjęcia na listę uczestników oprócz wcześniejszego zgłoszenia przez formularz internetowy naszej strony CFD jest również wpłata zadatku na wybrany warsztat. Ważną zasadą uczestnictwa jest, że osoba zainteresowana powinna brać udział w jednym warsztacie w roku kalendarzowym. Dotyczy to osób uczestniczących w warsztatach z psychologii komunikacji.
Psychologia komunikacji zajmuje się tym, co rozgrywa się między osobami. Ta nowa gałąź psychologii nie zajmuje się cechami osobowymi uczestników komunikacji, rezygnuje z diagnostyki osobowości – bada sam proces komunikacji. Owocem tych badań jest ważne odkrycie, że obserwowane tak częste kryzysy i zaniki więzi międzyludzkich (małżeńskich, rodzinnych, przyjacielskich) bywają raczej skutkiem zaburzeń komunikacji aniżeli cech osobowych ich uczestników.
O tym, że właśnie pozytywne więzi – nazwijmy je najważniejszym w życiu człowieka słowem miłość – stanowią o tym, czy ludzkie życie jest szczęśliwe, wie każdy z nas. Dlatego warto je pielęgnować i uczyć się zapobiegania zaburzeniom więzi. Psychologia komunikacji wypracowała bardzo skuteczne narzędzia dla pielęgnowania więzi, które warto poznać i nauczyć się nimi posługiwać. I temu właśnie ma służyć te warsztaty, które teraz mam odwagę nazwać warsztatami miłości bliźniego w codzienności życia.
Elżbieta Sujak
Warsztaty komunikacji interpersonalnej są propozycją dla każdego, kto pragnie bardziej świadomie przyjrzeć się swoim prywatnym, wspólnotowym i zawodowym relacjom, tak by były one w efekcie bardziej autentyczne, klarowne i satysfakcjonujące.
Proponowane warsztaty zawierają elementy edukacyjne, pozwalające poszerzyć wiedzę dotyczącą komunikacji oraz umocowanej w chrześcijańskich wartościach asertywności. Zajęcia nie mają jednak formy wykładowej, teoretycznej lecz warsztatową i praktyczną, co daje każdemu uczestnikowi możliwość przyjrzenia się swojemu osobistemu stylowi komunikowania się, jego zasobom i przeszkodom w tym zakresie oraz trenowania poszczególnych elementów przy pomocy prowadzącego zajęcia oraz całej grupy.
Celem praktycznej pracy warsztatowej jest jasne i nieagresywne komunikowanie swoich potrzeb, granic, uczuć, próśb i poglądów oraz umiejętność stanowczej obrony przed atakiem i manipulacją. Warsztaty nie są tożsame z psychoterapią, choć każdy kto się decyduje na udział w nich jest zaproszony do dzielenia się swoim doświadczeniem, uczuciami, potrzebami oraz ćwiczenia konkretnych umiejętności przydatnych w jego indywidualnej sytuacji życiowej.
Cały cykl zajęć podzielony jest na kilka określonych etapów, oddzielonych czasem próbowania nowych umiejętności w swojej codzienności. Nie jest możliwy udział w kolejnych etapach bez zakończenia poprzednich.
Dodatkowo istnieje możliwość:
- udziału w codziennej Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu,
- przystąpienia do Sakramentu Pojednania i Pokuty,
- indywidualnej rozmowy z duszpasterzem CFD,
- udziału w wieczornych seansach filmów o tematyce związanej z zajęciami.
Wystawiamy zaświadczenia o udziale w warsztatach, przydatne np. w awansie zawodowym nauczyciela.
Informacji szczegółowych na temat warunków uczestnictwa w warsztatach udziela sekretariat CFD w Trzebini.
Zgłoszenie można przesłać z zakładki „Zgłoszenie” (powyżej). Wysyłamy potwierdzenie otrzymania zgłoszenia (wciągu 2-3 dni roboczych). Przyjęcie na warsztaty związane jest z wpłaceniem zaliczki.
Do wzięcia udziału w warsztatach zapraszamy wychowawców, rodziców, małżonków, nauczycieli, formatorów, przełożonych oraz wszystkie osoby, które doświadczają trudności w komunikacji lub pragną udoskonalić swoje umiejętności w tym zakresie.
Warsztaty podzielone są na stopnie: cztery stopnie podstawowe (następujące kolejno po sobie) i warsztaty tematyczne (dla osób, które przeszły stopnie podstawowe).
Stopień I – Podstawy psychologii komunikacji: kontakt z własną sferą psychiczną, anatomia komunikatu
Stopień II – Komunikacja międzyosobowa
Stopień III – Asertywność- umiejętność konfrontacji z poszanowaniem granic
Stopień IV – Asertywność – szacunek dla terytorium innych osób
- Agata Matysiak
- Ewa Dobrowolska
- s. Anna Maria Pudełko
- Agata Rusak
- Elżbieta Łozińska
- Katarzyna Zdrzałek
- Magdalena Kudełka-Lwowska
Terminy warsztatów w roku 2025:
7-12 marca 2025
Stopień 1 – Katarzyna Zdrzałek
Stopień 2 – Elżbieta Łozińska
Stopień 4 – Agata Rusak
16-21 sierpnia 2025
Stopień 1 – Agata Matysiak
Stopień 2 – Katarzyna Zdrzałek
Stopień 3 – Agata Rusak (brak miejsc – tylko lista rezerwowa)
Stopień 4 – Elżbieta Łozińska
7-12 listopada 2025
Stopień 1 – Magdalena Kudełka-Lwowska
Stopień 2 – Elżbieta Łozińska
Stopień 3 – Agata Rusak